X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 12 آبان‌ماه سال 1388 @ 04:53 ب.ظ

معرفی وبلاگ

وبلاگ گذر عمر که توسط آقای دکتر خامسان استادیار دانشگاه بیرجند مدیریت می شود تمام مطالب آن مخصوصا برای دانشجویان روانشناسی خواندنی است مطلب زیر را از همین وبلاگ نقل کرده ام. 

 

یکی از نظریات مطرح روان شناسی و مشاوره که به طور گسترده توسط بسیاری از روان شناسان مورد قبول واقع شده و برای حل مشکلات مراجعان استفاده می شود، نظریه الیس است. به طور کلی الیس معتقد بود، ریشه ی اضطراب و اختلالات عاطفی انسان و به طور کلی بسیاری از مشکلات انسان در طرز تفکر غیر منطقی یا غیر عقلانی او می باشد. الیس معتقد بود افرادی که دچار مشکلات روانی (خفیف تا شدید) هستند یازده تفکر نادرست و غیر منطقی دارند. مهم ترین وظیفه روان درمانگر نیز اصلاح این تفکرات در جلسات روان درمانی است. دانستن این تفکرات غیرعقلانی می تواند به ما کمک نماید تا در اصلاح آن ها بکوشیم. این تفکرات غلط عبارتند از:
1. اعتقاد به اینکه لازم و ضروری است که همه ی افراد جامعه او را دوست داشته باشند و تعظیم و تکریم نمایند.
2. اعتقاد به اینکه لازمه ی احساس ارزشمندی وجود حداکثر لیاقت، کمال و فعالیت شدید است.
3. اعتقاد به اینکه گروهی از مردم شرور، بد و بدذات هستند و باید به شدت تنبیه و مذمت شوند.
4. اعتقاد به اینکه اگر وقایع و حوادث آن طوری نباشد که او می خواهد، نهایت ناراحتی و بیچارگی به بار می آید و فاجعه آمیز است.
5. اعتقاد به اینکه بدبختی و عدم خشنودی او به وسیله ی عوامل بیرونی به وجود می آید.
6. اعتقاد به اینکه چیزهای خطرناک و ترس آور موجب نهایت نگرانی می شوند و فرد همواره باید کوشا باشد تا امکان به وقوع پیوست آن ها را به تأخیر بیندازد.
7. اعتقاد به اینکه اجتناب و دوری از بعضی از مشکلات زندگی و مسئولیت های شخصی برای فرد آسان تر از مواجه شدن با آن هاست.
8. اعتقاد به اینکه باید متکی به دیگران باشد و بر انسان قوی تر دیگری تکیه کند.
9. اعتقاد به اینکه تجارب و وقایع گذشته و تاریخچه ی زندگی تعیین کننده ی مطلق رفتار کنونی هستند و اثر گذشته را در تعین رفتار کنونی به هیچ وجه نمی توان نادیده انگاشت.
10. اعتقاد به اینکه انسان باید در مقابل مشکلات و اختلالات رفتاری دیگران کاملا برآشفته و محزون شود.
11. اعتقاد به اینکه برای هر مشکلی همیشه یک راه حل درست و کامل و فقط یک راه حل وجود دارد و اگر انسان به آن دست نیابد بسیار وحشتناک و فاجعه آمیز خواهد بود.

نظریه الیس را می توان از نظریه هایی دانست که دید مثبتی به انسان دارد. امید که همه ی ما بتوانیم تفکرات غیر منطقی ذکر شده را از خود دور کرده وزندگی بهتری را برای خود و دیگران به ارمغان بیاوریم.   

وی لینک زیر کلیک کنید و از خواندن مطالب آن لذت ببرید.

http://khamesan.blogspot.com/