X
تبلیغات
رایتل
شنبه 14 آذر‌ماه سال 1388 @ 06:14 ب.ظ

تعلل ورزی یا اهماکاری

شما چه جور آدمی هستید؟ آیا کارهای خود را به موقع انجام می دهید یا اینکه صبر می کنید تا تمام آن ها را در یک زمان مناسب انجام دهید؟ آیا می دانید به این طرز تفکر چه می گویند؟ می پرسید کدام طرز تفکر؟ منظورم عادت نادرست به تعویق انداختن کاره،  که به بهانه انجام آن در یک زمان مناسب آن را به تعویق می اندازیم. اگر به دنبال چاره هستید مطلب را تا پایان بخوانید. اهمالکاری، تعلل ورزی، مسامحه کاری یا به تعویق انداختن کار مشکلی است که اکثر مردم گرفتار آن هستند. آنها در قضاوتهایشان در باره اهمالکاری، به روشهای مختلف عمل می کنند و در مجموع، هر کسی برای اقدام مسامحه کارانه ای که مرتکب شده، دلیل و استدلالی دارد. در زیر دلایلی که

افراد مسامحه کار برای اهمالکاری خود مطرح می کنند ذکر شده و به هر کدام نیز پاسخ داده شده است.

اولین دلیل آدم اهمالکار

«انجام وظیفه در حقیقت کار کردن تحت فشار است. تأخیر فشار را از بین می برد و شخص آزادانه کارش را انجام میدهد.»

دلیل مخالف: وظیفه هرگز با فشار همراه نیست. وظیفه موجب سهولت انجام کار میشود، زیرا شرایط برای انجام آن فراهم است. تأخیر نه تنها کار را آسان نمی سازد، بلکه دشواریهایی هم برای انجام کارایجاد میکند. مانند از دست دادن شرایط مساعد انجام کارکه در هر تأخیری ایجاد میشود. وقتی شما با میل و شوق و به موقع کاری را شروع میکنید، در حقیقت از همه شرایط مساعد استفاده می کنید. پس بهتر آن است که هر کاری را به موقع انجام دهید و شعار شما همیشه این باشد: من باید کار را همین الان انجام دهم

دومین اندیشه منطقی از دید آدم اهمالکار

«من اکنون نمی دانم چگونه کارم را درست و بی عیب انجام دهم. با تاخیر میتوانم در باره آن فکر کنم و راه درست انجام آن را بیابم»

دلیل مخالف: ممکن است شما به همه رموز انجام کار آشنا نباشید، بنابراین تاخیر به شما در این مورد کمکی نمی کند، مگر اینکه به دنبال آن بروید و اگر چنین کردید در واقع کار را شروع کرده اید و شما اهمالکار محسوب نمی شوید، زیرا در مسیر انجام کار قدم برداشته اید ولی اگر بنشینید و هیچ گونه اقدامی نکنید، به امید اینکه بعداً دری از غیب به روی شما باز شود، باید بدانید که چنین امری انجام نشدنی است.

سومین اندیشه منطقی از دید آدم اهمالکار

«من در انجام این کار تردید دارم، زیرا میلی در خود نمی بینم که آن را انجام دهم»

دلیل مخالف: اگر قصد شما انجام کار است، پس تمایل شما نمی تواند در آن نقشی داشته باشد. اشکال همین جاست که میل و خواسته خود را در انجام کاری که به عهده گرفته اید، دخالت می دهید و این انگیزه ای است برای اهمالکاری شما.

چهارمین اندیشه منطقی از دید آدم اهمالکار

«دنیا به پایان نرسیده است. اگر من این کار را به تاخیر بیندازم، طوری نخواهد شد»

دلیل مخالف: دنیا احتمالا به پایان نخواهد رسید. اما چه دلیلی وجود دارد که آن را انجام ندهید؟

این که می گویید مهم نیست که اکنون آن را انجام دهید، خود دلیل بر آن است که انجام این کار بی اهمیت نیست. پس اگر کاری ارزش انجام دادن آن را دارد، پس هر چه هست باید انجام شود.

«پنجمین اندیشه منطقی از دید آدم اهمالکار»

انجام این کار در نزد من بسیار آسان است، وقتی حال انجام آن را داشته باشم به آن می پردازم

دلایل مخالف

الف. امروز شرایط و مقتضیات خاص خود را دارد. فردا نیز شرایط و مقتضیات خاص خودش را خواهد داشت

ب. ممکن است شرایط آینده برای انجام کار یاری دهنده باشد ولی وقت آن گذشته باشد

ج. ممکن است شرایط مساعد باشد ولی قطعاًَ وضع اکنون را نخواهد داشت

د. اگر حالا کار را شروع کنید، دست کم مقداری از آن را انجام خواهید داد و فردا دنبال باقیمانده آن را خواهید گرفت، بنابراین کار آسان تر خواهد شد.

ششمین اندیشه منطقی از دید آدم اهمالکار

یک بار که کارم را در آخرین لحظات انجام دادم بسیار موفقیت آمیز بود، پس جرا همیشه این کار را تکرار نکنم

دلیل مخالف: الف: اگر یک بار موفقیت آمیز بوده، بن علت آن است که در جریان کار مشکلی پیش نیامده، ولی این دلیلی برای همیشه نمیشود.

هفتمین اندیشه منطقی از دید آدم اهمالکار

اگر کارم را درآخرین لحضات انجام دهم، صرفه جویی در اوقاتم خواهد بود

دلیل مخالف: انجام کار در آخرین فرصت ها با عجله و شتاب انجام می شود. و شتاب همبشه با تنش و ناراحتی همراه است. به فرض که کار خوب انجام شود، اضطراب و نگرانی ناشی از کار با عجله برای شخص ناراحت کننده است، پس ارزشی ندارد که شخص با اهمالکاری خود را دجار اضطراب و نگرانی کند.

هشتمین اندیشه منطقی از دید آدم اهمالکار

امروز کاری بهتر و منطقی تر در پیش دارم.با از دست دادن آن معلوم نیست فردا و فرداهای دیگر چنین وضعی داشته باشم. پس همان بهتر که کار امروز را به وقت دیگری موکول کنم

دلیل مخالف: چه دلیلی وجود دارد که آینده وضعی را که انتظار دارید نداشته باشید؟  

 منبع: آلبرت الیس، ویلیام جیمز نال روانشناسی اهمالکاری: غلبه بر تعلل ورزیدن، محمدعلی فرجاد (مترجم)
ناشر: رشد - 02 اردیبهشت، 1386   

لینک خرید آنلاین کتاب

روانشناسی اهمالکاری: غلبه بر تعلل ورزیدن